Tirgus plusi un mīnusi

Pirkt un pārdot – tā ir neatņemama izdzīvošanas stratēģija. Pastāv daudz veidi, kā mēs varam iegūt sev vēlamās preces: iepirkties veikalos, tirgū vai interneta veikalā. Tirgus ir senākā tirdzniecības vieta. Jau no vēstures mūsu senči pārdeva preces kādos konkrētos laukumos – veidojot tirgus placi. Vēl līdz šai dienai tirgus ir ļoti populāra tirdzniecības vieta kredīts bez darba vietas.

Lielajos tirgus plačos ir iespējas iegādāties visu, kas nepieciešams ikdienā. Zābaki, virtuves piederumi, apģērbi, dārzeņi un gaļa – viss, ko vien vajag. Lai nav liels juceklis, visas preces daudz maz ir sakārtotas secībā. Konkurenti stāv cits citam blakus, pārdodot praktiski vienādas preces. Katrs pārdevējs cenšas savu preci vislabāk reklamēt, lai gūtu lielāko peļņu. Tāpēc bieži vien tirgus tiek raksturota kā skaļa un uzbāzīga vieta. Ja cilvēkam patīk ilgi stāvēt un apdomāt savu pirkumu, tad tirgus nebūs īstā vieta.

Tirgus mēdz būt nedroša vieta, jo nekad nevar zināt, kas nāk pretī. Salīdzinājumā ar lielajiem veikaliem, tur nav nedz kameras, nedz apsargi, nedz ierīces, kas uzķer somā ieliktu mantu. Drošība nepieciešama ir gan pārdevējiem, gan pircējiem. Zagļi var iekārot pārdevēju preces, bet arī pretī nākošā maks no somas var tikt izvilkts zibenīgi un prasmīgi. Nekad ejot pa tirgu nevajag atstāt vaļā somu, jo zagļu rokas ir diezgan ietrenētas, un pat nejutīsi, ka kaut kas ir pazudis. Tas pats arī, ar kabatā atstātām mantām jāuzmanās.

Salīdzinājumā ar veikaliem, tirgus ir vieta, kur ir iespēja “nokaulēt” zemāku cenu sev vēlamai precei. Tāpat sākumā izstaigājot visu tirgu, var izpētīt, kur ir zemākā cena. Ļoti populāri kaulēties ir turku tirgos – ja tu to nedarīsi, prece tiks pārdota par neadekvāti lielām summām. Turkiem kaulēšanās ir asinīs, tāpēc tas ir jāpieprot. Tāpat arī lielajās valstīs kā Ķīnā – tirgū precēm patiesā cena ir vismaz 10 reizes mazāka nekā tiek nosaukta, tāpēc kaulēšanās ir pavisam ikdienišķa lieta. Tas, protams, ir jāskatās – ja sākumcena liekas pieņemama, tad diez vai to pāris eiro dēļ ies kaulēties. Tāpat arī pašu gatavotās lietas: adītas zeķes, cimdi, juvelierizstrādājumi; tiem vērtību nevar noteikt neviens cits, kā tikai tas, kas ir meistars šai precei. Tāpēc nav pareizi kaulēties par zemāku cenu pašdarinātām lietām. Ja sanāk nokaulēt preci tad skaidri var teikt, ka tirgū ir lētāk iepirkties. Bet arī bez visas kaulēšanās, ir preces, kas ir krietni lētākas kā veikalos, kur nāk klāt visi lielie pievienotās vērtības nodokļi un pārējie cipari. Piemēram, izteikti lētāk tirgū ir gaļa un augļi. Kāpēc gan neiegādāties no kāda zemnieka svaigi kūpinātu gaļu un vēl par zemāku cenu nekā to varētu izdarīt supermārketā.

Liekas, ka tirgū preces vienmēr ir no lauksaimniekiem – svaigs un ekoloģisks. Tā ne vienmēr ir patiesība. Tirgū mēdz būt tie paši poļu āboli, nerunājot par silto zemju augļiem. Ekoloģiskie zemnieku produkti ir vietās, kur var redzēt saimniecības nosaukumu, kur paši zemnieki strādā un pārdod savus lauku labumus. Puķu stādi un garšvielas – tās arī ir pašu zemnieku audzētas, un ienākumi paliek saimniecībā. Gadatirgi, ir slaveni ar zemnieku pašu audzētiem labumiem, dažādu amatu meistara darinājumiem – tie ir 100% ekoloģiski un nav ievesti no ārzemēm. Gadatirgi notiek iepriekš izlemtās vietās un datumos, tie nav visu laiku. Tāpēc, ja sanāk laiks, tad iesaku aiziet un atbalstīt vietējos ražotājus. Ja ir vēlme, tad tuvāko gadatirgu grafiku var atrast www.gadatirgi.lv ievietotajā lapā.